Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

Додадени 75 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: tt:Петр II)
с
| опис=Император на [[Русија]]
| наставка=
| роден-дата={{роден [[на|23 |октомври]] [[|1715]]}}
| роден-место=[[{{роден во|Санкт Петербург]]}} , [[Руска империја]]
| починал-дата=[[29{{починал на|29|јануари]] [[|1730]]}}
| починал-место=[[{{починал во|Москва]]}} , [[Руска империја]]
}}
'''Петар II Алексеевиќ''' ([[руски јазик|руски]]: ''Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Починал на петнаесетгодишна возраст.