Разлика помеѓу преработките на „Волковија (Тетовско)“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Волковија (Брвеница))
:''За гостиварското село видете [[Волковија]].''
 
'''Волковија''' е село во [[Општина Брвеница]], во околината на градот [[Тетово]]''' Тие се познати по изреката "не са људи тија са Влковци".'''
 
 
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| веб=
}}
 
Село '''Волковија''' лежи во подножјето на [[Сува Гора]] помеѓу селата [[Стенче]] и [[Чегране]] во руралната [[општина Брвеница]]. Населено е со [[Македонци|македонско]] [[Христијани|христијанско]] население . Во пишаните документи се споменува од 1348 година под име Волково, но во старите црковни книги и минеи и од многу порано, поточно од X век. Населението претежно се занима со сточарство и земјоделство. Од градот [[Тетово]] одалечено е 15 км.
 
== Географиja и местоположба ==