5 август (починале): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
сНема опис на уредувањето
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1895]] 
|[[Фридрих Енгелс]], [[Германија|германски]] [[философ]]. Заедно со [[Карл Маркс]] го напишанапишал ''[[Комунистички манифест|Комунистичкиот Манифестманифест]]''.
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|[[Мерилин Монро]], [[САД|американска]] [[филм]]ска [[актер]]ка. Пронајдена е мртва во нејзиниот дом. Стана [[поп-икона]] на [[1950]]тите. Играше во филмовите ''[[Џунгла на асфалтот]]'', ''[[Нијагара (филм)|Нијагара]]'', ''[[Мајмунска работа]]'', ''[[Автобуска станица (филм)|Автобуска станица]]'', ''[[Мажите повеќе сакаат русокоси]]'' и ''[[Седум години верност]]''. Родена е во [[Лос Анџелес]], на [[1 јуни]] [[1926]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1998]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[2000]] 
|[[Сер Алек Гинис]], [[Велика Британија|британски]] [[актер]].
|-
|}