Голема бела ајкула: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.324 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
 
{{Taxobox
 
| name = Голема бела ајкула
 
| fossil_range = {{Fossilrange|16|0|ref=<ref name="CA" />}} <small>[[Miocene]] to Recent</small>
 
| status = VU
 
| trend = unknown
 
| status_system = iucn3.1
 
| status_ref = <ref name=iucn/>
 
| image = White shark.jpg
 
| image_width = 250px
 
| regnum = [[Animal]]ia
 
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
 
| classis = [[Chondrichthyes]]
 
| subclassis = [[Elasmobranchii]]
 
| ordo = [[Lamniformes]]
 
| familia = [[Lamnidae]]
 
| genus = '''''Carcharodon'''''
 
| genus_authority = [[Andrew Smith (zoologist)|A. Smith]], 1838
 
| species = '''''C. carcharias'''''
 
| binomial = ''Carcharodon carcharias''
 
| binomial_authority = ([[Carolus Linnaeus|Linnaeus]], 1758)
 
| range_map = Cypron-Range Carcharodon carcharias.svg
 
| range_map_width = 250px
 
| range_map_caption = Global range highlighted in blue
 
}}
 
'''Големата бела ајкула''' ([[лат.]] '''''Carcharodon carcharias''''') е единствен вид од родот ''Carcharodon'' од фамилијата ''[[Lamnidae]]''. Carcharodon carcharias или бела ајкула, може да се најде во сите поголеми океани. Големата бела ајкула е позната по нејзината големина, може да достигне до 6 метри големина и 2,268 кг тежина. Белата ајкула најверојатно е најголемиот сегашен рибен предатор и една од примарните предатори од видот marine mammals. Единствен преживеан тип од родот Carcharodon.
Најдобро продаваната новела и подоцна бестселерот од Steven Spielberg ја опижува белата ајкула како “див човекојадец”. Во реалноста, луѓето не се посакуван плен на големата бела ајкула.
Компаниите се противат на обвиненијата за напади од ајкули, истакнувајки дека има повеќе штрајкови на луѓе од колку напади на ајкули врз луѓе. Нивно мислење е дека додатни истражувања треба да бидат готови пред да забранат пракси кои можат да го сменат природното однесување. Исто така, одговорни нуркачки оператори не ги хранат ајкулите, освен ајкули подготвени да бараат храна следејки трагови, и ако на крај не најде храна, ајкулата заминува. Се смета дека владини стратегии за лиценцирање можат да помогнат во спроведување на овие предложени извештаи.
Туристичка индустрија за ајкули има финансиска моќ во одржување на овие животни. Еден сет од вилици на бела ајкула може да достигне и до 20,000 долари. Како и да е, тоа е туристичка екстензија за вредност на жива ајкула, многу одржлива економска активност. На пример, нуркачката индустрија во Gaansbai, Јужна Африка, содржи шест бродски оператори и со секој брод се водат по 30 луѓе секој ден. Со исплата од 20 до 150 долари од лице, една жива ајкула може да собере од 9000 до 27.000 долари дневен приход.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Link FA|de}}
 
{{Link FA|sl}}
 
[[ar:قرش أبيض عظيم]]
 
[[az:Böyük ağ köpəkbalığı]]
 
[[bn:সাদা হাঙ্গর]]
 
[[zh-min-nan:Toā-pe̍h-soa]]
 
[[bs:Velika bijela ajkula]]
 
[[br:Rinkin gwenn]]
 
[[bg:Голяма бяла акула]]
 
[[ca:Tauró blanc]]
 
[[cs:Žralok bílý]]
 
[[da:Hvid haj]]
 
[[de:Weißer Hai]]
 
[[dv:ފެމުނު މިޔަރު]]
 
[[nv:Łóóʼ hashkéhétsoh]]
 
[[et:Mõrtsukhai]]
 
[[el:Λευκός καρχαρίας]]
 
[[es:Carcharodon carcharias]]
 
[[eu:Marrazo zuri]]
 
[[fa:کوسه بزرگ سفید]]
 
[[fr:Grand requin blanc]]
 
[[ga:Siorc bán mór]]
 
[[ko:백상아리]]
 
[[hr:Pas ljudožder]]
 
[[is:Hvíthákarl]]
 
[[it:Carcharodon carcharias]]
 
[[he:קרחה לבנה]]
 
[[ka:თეთრი ზვიგენი]]
 
[[la:Carcharodon carcharias]]
 
[[lv:Lielā baltā haizivs]]
 
[[lt:Didysis baltasis ryklys]]
 
[[hu:Nagy fehércápa]]
 
[[mn:Аврага цагаан загас]]
 
[[nl:Witte haai]]
 
[[ja:ホホジロザメ]]
 
[[no:Hvithai]]
 
[[pl:Żarłacz biały]]
 
[[pt:Tubarão-branco]]
 
[[ru:Белая акула]]
 
[[simple:Great white shark]]
 
[[sk:Žralok modrý]]
 
[[sl:Beli morski volk]]
 
[[sr:Велика бела ајкула]]
 
[[sh:Velika bijela psina]]
 
[[fi:Valkohai]]
 
[[sv:Vithaj]]
 
[[th:ปลาฉลามขาว]]
 
[[tr:Büyük beyaz köpek balığı]]
 
[[uk:Велика біла акула]]
 
[[vi:Cá mập trắng lớn]]
 
[[zh:大白鲨]]
[[Категорија:Ајкули]]