Разлика помеѓу преработките на „Жан Кокто“

Додадени 343 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Жан Кокто''' (на [[француски]] {{lang-fr|Jean Cocteau}}, [[{{роден|5. |јули]] [[|1889]]}} - [[{{починал|11. |октомври]] [[|1963]]}}) ебил француски писател, сликар и режисер. Како експериментатор поминал низ фази на модерна уметност - [[кубизам]], [[дадизам]], [[надреализам]], а по разноликоста на опусот се смета за ѕвезда на францускиот дух ("Орфеј", "Страшни деца", "Петел и Арлекин").<br />
Бил член на [[француска академија]] од [[1955]], на позиција број 31 се до [[1963]].
 
{{режисер-никулец}}
{{Сликар-никулец}}
{{Писател-никулец}}
{{Франција-биог-никулец}}
 
[[Категорија:Француски писатели]]
[[Категорија:Француски режисери]]
[[Категорија:Француски сликари]]
 
[[an:Jean Cocteau]]