Разлика помеѓу преработките на „Жан Кокто“

Додадени 1.054 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Жан Кокто (на француски Jean Cocteau, 5. јули 1889 - 11. октомври 1963) е француски писат...)
 
Жан Кокто (на [[француски]] Jean Cocteau, [[5. јули]] [[1889]] - [[11. октомври]] [[1963]]) е француски писател, сликар и режисер. Како експериментатор поминал низ фази на модерна уметност - [[кубизам]], [[дадизам]], [[надреализам]], а по разноликоста на опусот се смета за ѕвезда на францускиот дух ("Орфеј", "Страшни деца", "Петел и Арлекин").<br />
Бил член на [[француска академија]] од [[1955]], на позиција број 31 се до [[1963]].
 
[[an:Jean Cocteau]]
[[az:Jan Kokto]]
[[id:Jean Cocteau]]
[[bg:Жан Кокто]]
[[be:Жан Както]]
[[be-x-old:Жан Както]]
[[br:Jean Cocteau]]
[[ca:Jean Cocteau]]
[[cy:Jean Cocteau]]
[[cv:Жан Кокто]]
[[cs:Jean Cocteau]]
[[da:Jean Cocteau]]
[[de:Jean Cocteau]]
[[et:Jean Cocteau]]
[[el:Ζαν Κοκτώ]]
[[en:Jean Cocteau]]
[[es:Jean Cocteau]]
[[eo:Jean Cocteau]]
[[eu:Jean Cocteau]]
[[fa:ژان کوکتو]]
[[fr:Jean Cocteau]]
[[gl:Jean Cocteau]]
[[he:ז'אן קוקטו]]
[[hr:Jean Cocteau]]
[[io:Jean Cocteau]]
[[is:Jean Cocteau]]
[[it:Jean Cocteau]]
[[ja:ジャン・コクトー]]
[[ko:장 콕토]]
[[ku:Jean Cocteau]]
[[la:Ioannes Cocteau]]
[[lb:Jean Cocteau]]
[[lt:Jean Cocteau]]
[[lmo:Jean Cocteau]]
[[hu:Jean Cocteau]]
[[nl:Jean Cocteau]]
[[no:Jean Cocteau]]
[[pl:Jean Cocteau]]
[[pt:Jean Cocteau]]
[[ro:Jean Cocteau]]
[[ru:Кокто, Жан]]
[[simple:Jean Cocteau]]
[[sk:Jean Cocteau]]
[[sl:Jean Cocteau]]
[[sr:Жан_Кокто]]
[[fi:Jean Cocteau]]
[[sv:Jean Cocteau]]
[[tr:Jean Cocteau]]
[[uk:Жан Кокто]]
204

уредувања