Разлика помеѓу преработките на „Пипин Малиот“

Додадени 94 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Пипин Кусиот преместена како Пипин Малиот: Така е познат во нашите книги)
с
{{Infobox royalty|monarch
|name =Пипин КусиотМалиот
|title =Крал на Франките, Мајордом на Палатите на Неустрија и Аустразија
|image= Pepin le Bref denier Troyes 751 768.jpg
|}}
 
'''Пипин''' (или '''Пепин''') (починал на 24 септември 768), наречен '''КусиотМалиот''' (или „'''Кусиот'''“, од ''Pépin le Bref'')<ref>Можеби се однесува на неговата практика да ја носи косата куса, спротивно на долгата коса која била белег на неговите претходници. Paul Edward Dutton, ''Charlemagne's Mustache: And Other Cultural Clusters of a Dark Age'' (Palgrave Macmillan, 2008).</ref> или '''Помладиот''' (''Pippin der Jüngere''), поретко '''Велики''' (''Pippin der Grosse''),<ref>Pierre Riché, ''The Carolingians: A Family Who Forged Europe'' (Philadelphia, 1993), 65. Дури поретко неговото име може да е спелувано како "Пепин".</ref> бил првиот [[крал на Франките]] (752–68) од [[Каролинзи|Каролиншката династија]]. Во 741 тој и неговиот брат [[Карломан (мајордом на Палатата)|Карломан]] го наследиле нивниот татко, [[Карло Мартел]], како [[мајордоми на Палатата]] и ''de facto'' владетели на кралството во текот на [[interregnum]] (737–43). По повлекувањето на Карломан (747), Пипин добил дозвола од [[Папа Захариј|папата Захариј]] да го тргне последниот од [[Меровинзи|меровиншки]]те кралеви, [[Хилдерик III]], и да го заземе тронот (752). Бидејќи бил крстен по неговиот дедо, [[Пипин од Херистал]], кој пак исто така бил крстен по неговиот дедо, [[Пипин од Ланден]], двајцата мајордоми на палатата, Пипин КусиотМалиот некојпат бил нарекуван и '''Пипин III'''.
 
==Стекнување моќ==
После реорганиацијата на Франкија од страна на Карло Мартел, оној што ја имал титулата ''dux et princeps Francorum'' бил заповедник на кралската војска, а исто и административни обврски како мајордом на палатата, и особено командант на гардата која Карло Мартел почнал да ја оддржува година после Тулуз во 721.
 
[[File:Pepin le Bref.jpg|thumb|left|200px|Крунисување на Пипин КусиотМалиот во 752 од страна на Бонифациј, архиепископот од Мајнц]]
 
==Првиот каролиншки крал {{anchor|Првиот каролиншки крал}} ==<!-- linking to this narration --->
 
==Ширење на франкското кралство==
[[File:Muslim troops leaving Narbonne to Pepin le Bref in 759.jpg|thumb|Муслиманските трупи го предаваат [[Нарбон]] на Пипин КусиотМалиот во 759, после 40 години окупација.]]
Првиот значаен потег на Пипин како крал е што тргнал во војна против ломбардискиот крал [[Аистулф]], кој се проширил во ''[[Војводство од Рим|ducatus Romanus]]''. Победник, тој го натерал ломбардискиот крал да го врати имотот што го одземал од Црквата. Го потврдил папскиот имот на [[Равена]] и [[Пентаполис]], таканаречената [[Донација на Пипин]], каде била воспоставена [[Папската држави|папската држава]] и започнало временото владеење на папството.<ref>{{CathEncy|wstitle=Pepin the Short}}</ref> Околу 752, вниманието го насочил кон Септиманија, најпрво кај [[Нарбона]], но дури после 7 години, во 759, успеал да ја одземе од муслиманските освојувачи од [[Иберија]] <ref>{{cite web | url = http://libro.uca.edu/lewis/sfc1.htm | title = The Development of Southern French and Catalan Society, 718–1050 | publisher=THE LIBRARY OF IBERIAN RESOURCES ONLINE | accessdate =26 September 2010}}</ref> кога тие биле истерани од Хиспанија.
 
*[[Карло Велики|Карло]] (2 април 742 – 28 јануари 814), (Карло Велики)
*[[Карломан, син на Пипин III|Карломан]] (751 – 4 декември 771)
*[[Гизела (ќерка на Пипин КусиотМалиот)|Гизела]] (757–810)
*Пипин, умрел додека бил дете.
*Кроте, умрел млад, закопан во Мец.
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
{{Persondata
|NAME= Пипин КусиотМалиот
|ALTERNATIVE NAMES=Пипин КусиотМалиот; Пипин III; Пипин
|SHORT DESCRIPTION=
|DATE OF BIRTH=714
|PLACE OF DEATH=
}}
 
{{DEFAULTSORT:Кусиот, Пипин}}
[[CategoryКатегорија:Франкски кралеви]]
[[CategoryКатегорија:Кралеви на Бургундија]]
[[CategoryКатегорија:Каролинзи]]
[[CategoryКатегорија:Родени во 714]]
[[CategoryКатегорија:Починати во 768]]
[[CategoryКатегорија:Мајордоми на Палатата]]
[[CategoryКатегорија:Европски владетели од 8-ми век]]
[[CategoryКатегорија:Погребани во базиликата Сен-Дени]]
 
[[af:Pepyn die Korte]]