Разлика помеѓу преработките на „Пипин Малиот“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|title =Крал на Франките, Мајордом на Палатите на Неустрија и Аустразија
|image= Pepin le Bref denier Troyes 751 768.jpg
|caption = ''[[Француски денар|денарДенар]]'' искован во [[Троја]] за време на владеењето на Пипин. ''R'' е за ''rex'' (крал) а ''P'' е за Пипин.
|image size =
|reign =752–768
|}}
 
'''Пипин''' (orили '''Пепин''') (починал на 24 септември 768), наречен '''Кусиот''' (''Pépin le Bref'')<ref>Можеби се однесува на неговата практика да ја носи косата куса, спротивно на долгата коса која била белег на неговите претходници. Paul Edward Dutton, ''Charlemagne's Mustache: And Other Cultural Clusters of a Dark Age'' (Palgrave Macmillan, 2008).</ref> или '''Помладиот''' (''Pippin der Jüngere''), поретко '''Велики''' (''Pippin der Grosse''),<ref>Pierre Riché, ''The Carolingians: A Family Who Forged Europe'' (Philadelphia, 1993), 65. Дури поретко неговото име може да е спелувано како "Пепин".</ref> бил првиот [[крал на Франките]] (752–68) од [[Каролинзи|Каролиншката династија]]. Во 741 тој и неговиот брат [[Карломан (мајордом на Палатата)|Карломан]] го наследиле нивниот татко, [[Карло Мартел]], како [[мајордоми на Палатата]] и ''de facto'' владетели на кралството во текот на [[interregnum]] (737–43). По повлекувањето на Карломан (747), Пипин добил дозвола од [[Папа Захариј|папата Захариј]] да го тргне последниот од [[Меровинзи|меровиншки]]те кралеви, [[Хилдерик III]], и да го заземе тронот (752). Бидејќи бил крстен по неговиот дедо, [[Пипин од Херистал]], in turn named for his grandfather, [[Pepin of Landen]], двајцата мајордоми на палатата, Пипин Кусиот некојпат бил нарекуван и '''Пипин III'''.
 
==Стекнување моќ==
5.406

уредувања