Разлика помеѓу преработките на „Пипин Малиот“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
|title =Крал на Франките, Мајордом на Палатите на Неустрија и Аустразија
|image= Pepin le Bref denier Troyes 751 768.jpg
|caption = A ''[[Француски денар|денар]]'' искован во [[Троја]] за време на владеењето на Пипин. ''R'' е за ''rex'' (крал) а ''P'' е за Пипин.
|image size =
|reign =752–768
5.406

уредувања