Рајко Жинзифов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 403 бајти ,  пред 16 години
Бугарската литературна наука смета дека Рајко Жинзифов е бугарски преродбеник.
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Додавање на категорија: Македонски писатели)
(Бугарската литературна наука смета дека Рајко Жинзифов е бугарски преродбеник.)
'''Рајко Жинзифов''' ([[Велес]], [[1839]] - [[1877]], [[Москва]]) зазема истакнато место меѓу македонските преродбеници. Тој бил сестран преродбеник, публицист, преведувач и собирач на народно творештво. Бугарската литературна наука смета дека Рајко Жинзифов е бугарски преродбеник.[http://www.geocities.com/mac_truth/secrets/zhinzifov.html]
 
Во почетокот на 1856 година се вработил во [[Прилеп]] како помошник-учител на [[Димитар Миладинов]]. Работата како учител подоцна ја продолжил во градот [[Кукуш]], каде заедно со Димитар Миладинов развиле голема преродбенска дејност.
Жинзифов пишувал песни од кои посебно се значајни "Глас" и "Велигден". Тој ја напишал и поемата "Крвава Кошула". Тој исто така го напишал и првиот расказ во нашата литература под наслов: "На Прошедба".
 
== Надворешни врски ==
[[Категорија:Македонски писатели]]
* [http://www.slovo.bg/showauthor.php3?ID=29&LangID=1 Творчество] (на бугарски)
 
[[Категорија:Македонски писатели]][[Категорија:Бугарски писатели]]
398

уредувања