Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Додадени 412 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Сун-це преместена како Сун-цу)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{About|за воениот стратег|математичарот|Сун-це (математичар)}}
{{Infobox writer
|image = Enchoen27n3200.jpg
|alt = Статуа на Сун-цецу
|caption = Статуа на Сун-цецу во [[Јурихама]], [[Јапонија]]
|name = Сун-цецу
|birthdate = ~ 544 п.н.е. (предание)
|deathdate = ~ 496 п.н.е. (предание)
|occupation = Војсководецвојсководец
|ethnicity = [[Кинези|Кинез]]
|period = 722–481 п.н.е. или 476–221 п.н.е. (спорно)
|subject = Военавоена стратегија
|notableworks = „[[Умешноста на војувањето]]“
|influences =
|influenced =
}}
'''Сун-цецу''' или '''Сун Цу-цу''' ([[Кинески јазик|кинески]]: 孫子, [[пинјин]]: Sūn Zǐ), ц. [[VI век п.н.е]]) е автор на [[трактат]]от „[[Умешноста на војувањето]]“, енормно влијателна [[Кина|древна кинеска]] книга на тема [[воена стратегија]] (најголемиот дел не се занимава директно со [[тактика]]). Тој е исто така еден од најраните [[реализам|реалисти]] во [[теорија на меѓународни односи|теоријата на меѓународните односи]].
 
Името ''Сун„Сун-це''цу“ („Учителот Сун“) е почесна титула дадена на '''Сун Ву''' (孫武), името на авторот. Зборот ''Ву'', кој значи „боречки“ или „воен“, е ист што и зборот „[[вушу|ву шу]]“ или „[[боречка вештина]]“. Сун Ву исто така има и [[Кинеско име|куртоазно име]], '''Чанг Чинг''' (長卿).
 
== Сун-цеу како историска личност ==
 
Единствениот зачуван извор за животот на Сун-цецу е неговата биографија напишана во [[2II век п.н.е.]] од историчарот [[Сима Чиен]], кој го опишува како војсководец кој живеел во [[Ву (држава)|државата Ву]] во [[6VI век п.н.е.]], а така и современик на еден од големите кинески мислители—[[Конфучиј]]. Меѓутоа, формата и содржината на „Умешноста на војувањето“ укажуваат дека книгата била напишана меѓу [[400 п.н.е.]] и [[320 п.н.е.]]
 
Сун-цевотоцувото дело, „Умешноста на војувањето“, нанзачено како ''бинг фа'' или „воена стратегија“, ни дава еден вид увид во периодот во кој авторот живеел.
 
Некои академици веруваат дека книгата е всушност дело на некои анонимни [[Кинеска философија|кинески философи]] и дека Сун-цецу не постоел вистински. Интересно е дека постојат повеќе докази во полза на оваа теорија, отколку во полза на теоријата дека тој бил вистинска историска личноост. Во [[Лајонел Џајлс]]овиот вовед на неговиот превод „Умешноста на војувањето“ од 1910, тој ја обработува нејасноста и сомнителноста на авторството на оваа книга.
Според некои Сун-цецу бил предок на [[Сун Кван]], основоположникот на [[Ву (кралство)|кралството Ву]], кое било едно од трите сопернички супер-династии за времето на [[Три Кралства|Трите Кралства]].
 
== Занимливости ==
== Видете исто така ==
Сун-цу е претставен на скулптура на фасадата на [[Министерство за надворешни работи на Република Македонија|Министерството за надворешни работи на Република Македонија]] во [[Скопје]], меѓу останатите статуи на странски државници и дејци што ја красат надворешноста на ова здание.
 
== Поврзано ==
* [[Познати воени писатели]]
* „[[Триесет и шест стратегии]]“, друга кинеско стратешко дело
== Македонски изданија ==
* [http://www.trimaks.com.mk/mk/detali.aspx?kniga_id=374 Сун Цу, ''Умешноста на Војувањето'', Силсонс, Скопје, 2004]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{Wikiquote-inline|Sun Tzu|Сун-цецу}}
{{Commons categoryрв|Sunzi}}
* [http://www.gutenberg.org/etext/17405 „Умешноста на војувањето“ преведена на англиски од Лајонел Гајлс (1910) заедно со HTML верзија] {{en}}
* [http://thoughtaudio.com/titlelist/0003-artofwar/index.html „Умешноста на војувањето“, аудио издание] Бесплатни mp3-ки раскажувани од Мајкл Скот {{en}}