Разлика помеѓу преработките на „Тоба (езеро)“

Одземени 86 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
|area = {{convert|1130|km2|sqmi|abbr=on}}
|depth =
|max-depth = {{convert|505|m|ft|abbr=on}}<ref name="WorldLakes"/>
|volume = {{convert|240|km3|cumi|abbr=on}}
|residence_time =
|islands = [[Самосир]]
|cities =
|reference = <ref name="WorldLakes"/>
}}
 
'''Езерото Тоба''' ([[Индонезијски јазик|индонезијски]]: ''Danau Toba'', [[Англиски јазик|англиски]]: ''Lake Toba'', [[Француски јазик|француски]]: ''Lac Toba''), долго 100 км и со ширина до 30 километри. Езерото има вулканско потекло на островот [[Суматра]] во [[Индонезија]]. Со површина од 1,103 km<sup>2</sup> и длабочина од 505 m, ова езеро е најголемо вулканско езеро на светот.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==