Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
* здравствената состојба на [[пациент]]от
* семејната здравствена историја на пациентот
Двата најчесто користени методи на биопсија се '''постапка со мала игла''' или '''биопсија со земање примерок'''<ref>Биопсијаbiopsija.com [http://www.biopsija.com], ''ПЗУ Биопсија''.</ref>.
 
При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа [[игла]] е потенка од онаа која обично се користи за вадење [[крв]].
Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во [[лабораторија]] каде ќе бидат испитувани.
 
== ИзворИзвори ==
{{reflist}}
 
== Види исто ==
 
* http://www.rwh.org.au/wellwomens/factSheets/BreastCare/biopsies_Macedonian.pdf Департмент на човекови сервиси, Памфлет - ''Тест со биопсија во клиника за дојки'', Викторија, Австралија, ноември 2003.
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
==References==
{{reflist}}
 
 
[[Категорија:Хирургија]]
Анонимен корисник