Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Додадени 77 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: kk:Биосынама)
* здравствената состојба на [[пациент]]от
* семејната здравствена историја на пациентот
Двата најчесто користени методи на биопсија се '''постапка со мала игла''' или '''биопсија со земање примерок'''<ref>Биопсија. [http://www.biopsija.com], ''Биопсија''.</ref>.
 
При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа [[игла]] е потенка од онаа која обично се користи за вадење [[крв]].
Анонимен корисник