Роберт I (Франција): Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|}}
 
'''Роберт I од Франција''' ({{роден на|15|август|866}} – {{починал на|15|јуни|923}})<ref>[http://fmg.ac/Projects/MedLands/CAPET.htm#_Toc154136996 Généalogie de Robert {{Ier}} sur le site Medieval Lands]</ref>),, [[Француски кралеви|крал на Западна Франкија]] (922–923), бил помладиот син на [[Роберт Силниот]], грофот од [[Анжу]], и брат на [[Одо, гроф од ПаризФранција|Одо]], кој станал крал на Западните Франки во 888. Западна Франкија со време се развила во Франција; за време на владеењето на Одо, престолнината била утврдена во Париз. Неговото семејство било познато како [[Робертини]].
 
== Биографија ==
5.476

уредувања