Разлика помеѓу преработките на „7 август“

Одземени 3.003 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: dv:އޮގަސްޓު 7)
[[Податотека:Flag_of_Cote_d'Ivoire.svg‎|мини|десно|200п|Знамето на [[Брегот на Слоновата Коска]]]]
 
{{#ifexist:7 август (настани) |'''Настани:''' {{:7 август (настани)}}}}
== Настани ==
{{#ifexist:7 август (родени) |'''Родени:''' {{:7 август (родени)}}}}
* [[1816]] - [[Франција|Францускиот]] [[лекар]] [[Рене Лаенек]] го измисли [[стетоскоп]]от. Овој инструмент за слушање на работата на [[срце]]то и [[бели дробови|белите дробови]] по неколку усовршувања стана составен дел на инструментите на секој лекар.
{{#ifexist:7 август (починале)|'''Починале:''' {{:7 август (починале)}}}}
* [[1888]] - [[Џек Мевосек]] го извршува првото од своите убиства во [[Лондон]].
{{#ifexist:7 август (празници)|'''Празници:''' {{:7 август (празници)}}}}
* [[1895]] - Во [[Венеција]], [[Италија]] е отворена првата меѓународна изложба на [[Уметност|модерната уметност]], која оттогаш се одржува секоја втора година.
* [[1960]] - Се осамостојува [[Брегот на Слоновата Коска]].
* [[2001]] - Десет припадници на безбедносните сили на [[Република Македонија]] се убиени, а тројца се повредени во нападот што албанските терористи го извршија врз воениот конвој кај местото [[Карпалак]] на патот [[Скопје]] - [[Тетово]].
 
== Родени ==
* [[1876]] - [[Маргарета Гертруда Целе]], попозната како [[Мата Хари]], [[Германија|германски]] [[шпион]] од [[Првата светска војна]] со [[Холандија|холандско потекло]].
* [[1932]] - [[Абебе Бикила]], [[Етиопија|етиопски]] [[атлетика|атлетичар]], познат како ''босоногиот тркач'', освојувач на два златни [[Олимпијада|олимписки]] медали во дисциплината [[маратон]].
* [[1958]] - [[Брус Дикинсон]], [[Англија|англиски]] [[пејач]], член на ''[[Iron Maiden]]''.
* [[1961]] - [[Јелена Давидова]], [[СССР|советска]] [[гимнастика|гимнастичарка]], освојувачка на два златни медали на [[Олимпијада]]та во [[Москва]] од [[1980]] година.
* [[1982]] - [[Јана Клочкова]], [[Украина|украинска]] [[пливач]]ка, освојувачка на пет олимписки медали, од кои четири - златни.
 
== Починати ==
* [[1616]] - [[Винченцо Скамоци]], истакнат [[италија]]нски ренесансен [[архитект]].
* [[1890]] - [[Вилхелм Либкнехт]], [[Германија|германски]] [[револуционер]]. Тој е еден од основачите на [[Втората Интернационала]] во [[1869]] година. Роден е во [[1826]] година.
* [[1987]] - [[Михаило Апостолски]], [[Македонија|македонски]] [[генерал]].
* [[1989]] - [[Ристо Калчевски]], истакнат [[Македонија|македонски]] [[сликар]] и ликовен педагог. Роден е во [[Прилеп]], во [[1933]] година.
 
 
{{Месеци}}