Разлика помеѓу преработките на „1 август“

Одземени 1.763 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: dv:އޮގަސްޓު 1)
 
[[Податотека:Christopher Columbus Face.jpg|thumb|right|200px|[[Кристофер Колумбо]]]]
{{#ifexist:1 август (настани) |'''Настани:''' {{:1 август (настани)}}}}
{{#ifexist:1 август (родени) |'''Родени:''' {{:1 август (родени)}}}}
{{#ifexist:1 август (починале)|'''Починале:''' {{:1 август (починале)}}}}
{{#ifexist:1 август (празници)|'''Празници:''' {{:1 август (празници)}}}}
 
== Настани ==
* [[1498]] - [[Кристофер Колумбо]] станува првиот [[Европа|Европеец]] што ја посетува [[Венецуела]].
* [[1834]] - [[Ропство]]то е укинато во [[Велика Британија]].
* [[1944]] - [[Ана Франк]] го пишува последниот податок во својот ''[[Дневикот на Ана Франк|Дневник]]''.
* [[1960]] - [[Исламабад]] е прогласен за [[главен град]] на [[Пакистан]].
* [[1981]] - Во 12:15 минути напладне, спотот за песната ''Video Killed The Radio Star'' од ''[[Баглс]]'' станува првиот спот емитуван на ''[[Ем-Ти-Ви|MTV]]'', една од најпознатите телевизии посветени на [[музика]]та и модерната [[поп-култура]].
 
== Родени ==
* [[1819]] - [[Херман Мелвил]], [[САД|американски]] [[Проза|писател]], [[Есеј|есеист]] и [[поет]].
* [[1952]] - [[Зоран Ѓинѓиќ]], [[Србија|српски]] [[премиер]].
* [[1984]] - [[Бастиан Швајнштајгер]], [[Германија|германски]] [[фудбал]]ер, играч на [[Баерн Минхен]].
 
== Починати ==
* [[1966]] - [[Чарлс Витмен]], американски [[убиец|масовен убиец]], убиен од [[полиција]]та.
* [[1967]] - [[Ричард Кан]], [[Австрија|австриски]] [[хемичар]] и [[Нобелов лауреат]].
* [[1968]] - [[Мито Хаџивасилев - Јасмин]], [[Македонија|македонски]] [[револуционер]], новинар и публицист.
* [[1990]] - [[Греам Јанг]], [[Велика Британија|британски]] [[сериски убиец]], попознат како ''Чајниот трујач''.
* [[2005]] - [[Фад бин Абдул Азис]], крал на [[Саудиска Арабија]].
 
{{commonscat|1 August}}
{{Месеци}}