Разлика помеѓу преработките на „Релеј“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с (r2.6.4) (Бот Додава: hr:Relej)
== Принцип на работа ==
 
Електромагнетот обично се состои од многубројни намотки од бакрени жици на железното јадро. Кога струјата тече низ жиците ( примарно струјно коло ) , околу електромагнетот се стварасoздава магнетно поле кое гоја привлекува железнотожелезната сидрокотва. СидротоКотвата носи на себе електрични контакти, кои тогаш го отворат иили затворат секундарното струјно коло ( струенструјниот круг ).
Кога ке се прекине струјата низ електромагнетот, тој повеке не гоја привлекува железнотожелезнатт сидрокотва и тој се врака во почетна положба, обично со помош на пружини.Тие електрични контакти го прекинуваат или воспоставуваат струјното коло.
 
== Врсти на релеи ==
Анонимен корисник