Опиум: Разлика помеѓу преработките

Додадени 616 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: my:ဘိန်း)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Botanical product
|image=[[Податотека:Slaapbol R0017601.JPG|180п]]
|caption=Сок добиен со режење на афионот
|product=Опиум
|plant=[[афион]] (''Papaver somniferum'')
|part=[[сок]]|origin=[[Индокина]]
|active=[[морфин]], [[кодеин]]
|producers=[[Авганистан]] (глав.), [[Пакистан]], [[Северна Индија]], [[Тајланд]], [[Лаос]], [[Мјанмар]], [[Мексико]], [[Colombia]], [[Унгарија]]
|consumers=во светот (#1: [[САД]])
|wholesale=$3.000/кг
|retail=$16.000/кг
}}
[[Податотека:Harvesting opium.jpg|thumb|210px|Режење на чашката на афионот]]
'''Опиумот''' е [[супстанција]] што се добива со засекување (режење) на зелените чашки на посебен вид [[афион]] - опиумски афион (''Papaver somniferum'') од кои истекува млечен сок. Таквиот сок потоа се суши на [[воздух]] додека не се добие кафеава смеса.
 
== Карактеристики ==
[[Податотека:Raw opium.jpg|thumb|210px|СуровСиров опиум]]
Ваквата смеса содржи преку 20 [[алкалоид]]и, од кои некои се присутни како слободни, а другите се врзани за [[сулфурна киселина|сулфурна]] или меконска киселина. Најголема практична примена имаат четири алкалоиди на опиумот:
* [[морфин]]