Разлика помеѓу преработките на „Градови во Латвија“

Одземени 45 бајти ,  пред 10 години
с
|[[Валмиера]] {{Audio|Lv-Valmiera.ogg|изговор}} [[Податотека:WappenValmiera.png|30 п|десно]]
|1323. г.
|27.217 ст.
|-
|[[Вентспилс]] {{Audio|Lv-Ventspils.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat of Arms of Ventspils.svg|30 п|десно]]
|1378. г.
|42.657 ст.
|-
|[[Даугавпилс]] {{Audio|Lv-Daugavpils.ogg|изговор}} [[Податотека:Escut Daugavpils.png|30 п|десно]]
|1582. г.
|103.0531 ст.
|-
|[[Јекабпилс]] {{Audio|Lv-Jekabpils.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat_of_Arms_of_Jēkabpils.svg|30 п|десно]]
|1670. г.
|26.378 ст.
|-
|[[Јелгава]] {{Audio|Lv-Jelgava.ogg|изговор}} [[Податотека:WappenJelgava.png|30 п|десно]]
|1573. г.
|64.748 ст.
|-
|[[Јурмала]] {{Audio|Lv-Jurmala.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat_of_Arms_of_Jūrmala.svg|30 п|десно]]
|1959. г.
|56.147 ст.
|-
|[[Лиепаја]] {{Audio|Lv-Liepaja.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat_of_Arms_of_Liepāja.svg|30 п|десно]]
|1625. г.
|83.884 ст.
|-
|[[Резекне]] {{Audio|Lv-Rezekne.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat_of_Arms_of_Rēzekne.svg|30 п|десно]]
|1773. г.
|34.912 ст.
|-
|[[Рига]] {{Audio|Lv-Riga.ogg|изговор}} [[Податотека:Coat of Arms of Riga.svg|55 п|десно]]
|1225. г.<!-- don't change to 1201 - that was the year Riga was founded not when it received city rights -->
|705.703 ст.
|}