Разлика помеѓу преработките на „31 јули (починале)“

Одземени 434 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Бришење на шаблон: Без извори)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1784]] 
|[[Дени Дидро]], [[Франција|француски]] [[филозоф]], [[енциклопедист]], критичар на религиозниот морал и носител на [[Просветителство|просветителската мисла]] од предреволуционерна [[Франција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1886]] 
|[[Франц Лист]], [[Унгарија|унгарски]] [[пијано|пијанист]] и [[композитор]], [[музика|музичар]] со [[Романтизам|романтичарско определување]] и предводник на германската школа.
|}
<noinclude>