Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Јован“

с
r2.7.2) (Бот Додава: bar:Evangelium noch Johannes; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: sk:Evanjelium podľa Jána)
с (r2.7.2) (Бот Додава: bar:Evangelium noch Johannes; козметички промени)
Евангелието било напишано во [[Ефес]] на [[грчки јазик]].
 
== Седумте ''Јас сум'' на Исус ==
{{cquote|Јас Сум Лебот на животот; кој доаѓа при Мене нема да огладни и кој верува во Мене нема никогаш да ожедни.}}
{{cquote|Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јован}}
 
[[Категорија:Катарство]]
[[Категорија:Канонски евангелија]]
[[az:Conun İncili]]
[[be-x-old:Эвангельле паводле Яна]]
[[bar:Evangelium noch Johannes]]
[[bo:༄༅།། ཡོ་ཧ་ནན་གྱིས་བྲིས་པའི་འཕྲིན་བཟང་བཞུགས་སོ།།]]
[[bs:Evanđelje po Ivanu]]