Разлика помеѓу преработките на „Пат“

Додадени 47 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: kk:Автомобиль жолы)
с
'''Пат''' е препознатлива маршрута, [[правец]] или [[патека]] помеѓу две или повеќе места. Патиштата обично се рамни, поплочени или поинаку припремени за да овозможат лесно патување, иако не мора да значи дека се токму од таков тип. Историски гледано, многу патишта биле препознатливи како такви дури и без формална изградба или одржување. Во урбаните области патиштата може да поминуваат низ градовите или селата и да бидат именувани како улици, вршејќи две функции - како урбан простор за пропатување и како пат. [[Економија]]та и [[општеството]] многу зависат од ефикасните патишта. Во Европската Унија (ЕУ) 44% од сите стоки се носат со камиони низ патиштата и 85% од сите лица се транспртираат со автомобили, автобуси или кочии.
 
== Поврзано ==
{{археологија-никулец}}
* [[ЈП „Улици и патишта“]]
 
{{археологија-никулец}}
 
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]