Разлика помеѓу преработките на „Алданци“

Додадени 30 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
:''За скопското село Алдинци, видете [[Алдинци|овде]].''
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
{{Мак-никулец}}
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Се наоѓа во подножјето на [[Крушево.]], Нана надморска височина од околу 900 м. Низ Алданци врви реката „Нороска“.
Низ Алданци врве реката „ Нороска “.
 
== ИсториjaИсторија ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 год. во Алданци живееле 417 жители, од кои: 14397 [[МакедонциАлбанци]], 39714 [[АлбанциМакедонци]], 5 [[Турци]] и 1 останат.
 
== Општествени институции ==
 
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Градиште (Алданци)|Градиште ]] - римска населба;
*[[Кале (Алданци)|Кале]] - хеленистичка населба;
 
== Редовни настани ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Македонски села]]
[[Категорија:Крушевски села]]
[[Категорија:Села во Општина Крушево]]
6.074

уредувања