Разлика помеѓу преработките на „Густина на населеност“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: se:Čoahkkisvuohta)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
 
[[Податотека:Countries by population density.svg|350п|мини|десно|Густина на населението во светот (2006), изразено во жители на км<sup>2</sup>]]
'''Густината на Населениетонаселението''' е мерка за Населеност[[население|населеност]] на единица површина, или [[волумен]]. Таа често се поврзува со живите организми.'''
 
Во [[Биологија|биологијата]] таа се користи да се означи густината на био-масата на определена географска зона, и најчесто се користи кога станува збор за исчезнувањето на видовите од лицето на [[Земја|Земјата]].