Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Хрватите''' се [[Словени|европски и јужнословенски народ]] кои претежно се населени во западниот дел на [[Балкански полуостров|Балканскиот полуостров]]. Нивната бројност се движи околу 69,2 милиони луѓе. Најголемиот дел се населени во [[Хрватска]], а големи хрватски заедници има и во [[Босна и Херцеговина]] (Херцеговина), [[Србија]] ([[Војводина]]), [[Словенија]], [[Австрија]] (Бургенланд - Градишче), [[САД]], [[Германија]], [[Австралија]], а помала бројка на Хрвати има и во [[Република Македонија|Македонија]].
 
Хрватите зборуваат на [[хрватски јазик]], кој е доста близок и сличен со [[српски јазик|српскиот јазик]].
Анонимен корисник