Разлика помеѓу преработките на „Скинхеди“

Додадени 58 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: lv:Skūtgalvji)
Во Обединетото Кралство, две групации со значителен број членови од левичарско настроените скинхедси се: "Ред екшн" која отпочна со работа во 1981, и "Анти фашист екшн" (анти фашистичка акција) која се формира 1985. На меѓународно ниво, најзначајни организации на левичарско настроени скинхедси се "Ред енд анархист скинхедс", формирана во Њуjорк во 1993 а подоцна проширена низ целиот свет.
Во Соединетите Американски Држави, козерватизмот е честа појава во скинхед сцената, расистички неопределени скинхедси со десничарски и анти-комунистички ставови,ги возвишуваат американските воени акции изразувајќи противење кон модерниот либерализам.
[[Категорија:Општествени групи]]
 
[[ast:Skinhead]]
[[br:Skinhead]]