Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Додадени 220 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: kk:Карл Линней)
с
| footnotes =
}}
[[Податотека:Карл фон Лине-марка.jpg|мини|десно|Марка на [[Македонска Пошта]] со ликот на Карл фон Лине (ФДЦ 9а/2007, 20 јуни 2007)]]
'''Карл фон Лине''' ({{роден на|23|мај|1707}} – {{починал на|10|јануари|1778}}) бил [[Шведска|шведски]] научник. Основач е на [[систематика]]та, [[Биологија|биолошка]] дисциплина. Сите [[растенија]] и [[животни]] ги сместил во категории по сличности, и тоа: