Разлика помеѓу преработките на „Лех Валенса“

Додадени 223 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: cu:Льхъ Валѧса)
с
 
== Биографија ==
Валенса е роден во [[Попово]], [[Полска]] на [[29 септември]] [[1943]] година, како син на столар. Завршил основно и средно стручно училиште, пред да се вработи во пристаништето во [[Гдањск]] како електротехничар во 1970 година. Во 1969 се оженил со [[Данута Валенса|Данута Голош]], со која има осум деца<ref name="CNNCwar"/>. Неговиот син [[Јарослав Валенса]] е член на [[Сејм на Република Полска]] (долниот дом на полскиот парламент). Валенса е благочестив [[Католици|Католик]], кој има изјавено дека верата секогаш му помагала, во времето на тешките моменти на организацијата [[Солидарност]].
[[Податотека:Лех Валенса-марка.jpg|мини|десно|Марка на Македонска Пошта со ликот на Лех Валенса (ФДЦ 21/2008, 6 декември 2008)]]
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
{{Никулец за биографија}}