Разлика помеѓу преработките на „Шакира“

Додадени 140 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(од http://en.wikipedia.org/wiki/Shakira)
 
'''Шакира Изабел Мебарак Рипол''' (родена на [[2 февруари]] [[1977]])<ref name="Origin">{{цитирана веб страница|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4406486.stm|title=
Shakira proud of Arab background |date=4 ноември, 2005|publisher=BBC|accessdate=2009-02-10}}</ref> позната како '''Шакира''', شاكيرا на [[Арапски јазик|арапски]] {{IPA-es|tʃaˈkiɾa|lang}} ‭<ref>See [http://inogolo.com/pronunciation/d1107/Shakira inogolo:pronunciation of Shakira]</ref> е [[Колумбија|колумбиска]]<ref>Diego, Ximena (2001) Shakira. Fireside. pp. 44 and 68</ref> [[пејачка]], текстописец, [[музичар]]ка и танчерка која направи вистински пресврт на музичката сцена во [[Латинска Америка]] во раните 1990-ти. Таа е родена и порасната во [[Колумбија|Баранкила, Колумбија]]. Шакира уште како мала се занимавала со живо пеење на [[рокенрол]], латинска и либанска музика, а истотака и уште од мала се бавела со стомачен танц. Мајчин јазик на Шакира е [[Шпански јазик|шпанскиот]], но истотака таа целосно ги зборува [[Англиски јазик|англискиот]], [[Португалски јазик|португалскиот]] и [[Италијански јазик|италијанскиот]].<ref name="languages">[http://www.youtube.com/watch?v=r8wBrRayiYA YouTube Shakira Uno Di Noi Interview]</ref> Шакира има Македонско, Лебанонско, Италијанско и Шпанско потекло.
 
После серија од комерцијални неуспеси со локалните продуценти на нејзините први два албума и нејзината мала познатост надвор од Колумбија, Шакира одлучува да направи нејзин нов бренд на музика: во 1995 таа го реализира ''„[[Pies Descalzos]]“'', којшто и носи голема слава во Латинска Америка и [[Шпанија]] и ја обележува Шакира како музички феномен. Но во 1998- тите ''„[[¿Dónde Están Los Ladrones?]]“'' станува најважниот албум на пејачката кој добил најмногу позитивни критики од познати издавачи како ''Rolling Stone'', ''All Music Guide'' и ''Billboard''. Од тогаш понатаму таа добива голем број фанови во земјите каде што шпанскиот не е официјален јазик, а посебно во [[Соединетите Американски Држави]]. Во [[2001]] таа прави промоција на нејзиното музичко видео за песната „[[Whenever, Wherever]]“ и сто тоа го пробива мразот во Англо-светот со реализацијата на нејзиниот прв албум на англиски наречен „''[[Laundry Service]]''“ кој се продаде во повеќе од 12 милиони копии на [[Свет|светско]] ниво.<ref name="Shakira Sales">[http://www.shakira.com/biography/ Shakira's Biography]</ref><ref name="BMI report">[http://www.bmi.com/musicworld/entry/535199 Shakira’s Songs Are the Heart of Her Success] ''BMI.com''</ref>. Четири години подоцна Шакира реализира два албума наречени „''[[Fijación Oral Vol. 1]]''“ and „''[[Oral Fixation Vol. 2]]''“. И двата го потврдуваат нејзиниот успех, а за тоа „зборува“ и нејзиниот хит којшто воедно и е најголемиот хит на 21 век „[[Hips Don't Lie]]“<ref name="singles">{{цитирана веб страница|url=http://bestuff.com/stuff/hips-dont-lie|title=Hips Don't Lie(The Best Song to shake Your Hips To)|publisher=Bestuff}}</ref>. Шакира работи на последните подготовки за нејзиниот најнов проект насловен како „[[She Wolf]]“ кој ќе биде реализиран во [[Октомври]], [[2009]].<ref>[http://www.billboard.com/bbcom/news/shakira-recording-with-pharrell-wyclef-1003931005.story Shakira Recording With Pharrell, Wyclef]</ref>
 
== Рани години ==
Шакира е родена на 2 февруари 1977 во [[Колумбија|Баранкила, Колумбија]]. Таа е единственото дене на Нидија дел Кармен Рипол Торадо која е од [[Италијанци|италијанско]] и [[Шпанија|шпанско]] потекло и Вилијам Мебарак Чадид кој е роден [[САД|Американец]] со [[Либан|либанско]]-[[Македонци|македонско]] потекло.<ref>http://www.madametussauds.com/Hollywood/OurFigures/PopStars/Shakira.aspx</ref><ref>http://dnevnik.hr/showbizz/celebrity/shakira-je-dijelom-makedonka.html</ref><ref>http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/shakira-e-kolumbijka-so-makedonska-zichka</ref>
[[Податотека:Baqnoche.jpg|thumb|right|270px|Ноќна панорама на Баранкила, родниот град на Шакира]]
Шакира значи „благодарна“ на [[Арапски јазик|Арапски]].<ref name="NameShakira">{{цитирана веб страница|url=http://www.babynames.com/name/SHAKIRA|title=Origin and Meaning of the name Shakira has also been referred to as the feminine form of the name Shakir.}}</ref><ref name="Etymology">{{цитирана веб страница|url=http://www.behindthename.com/php/view.php?name=shakira|title=Behind the Name: Meaning, Origin and History of the Name Shakira|last=Campbell|first=Mike|date=2009 |work=Babynames.com |publisher=Mike Campbell |accessdate=2009-02-10}}</ref> Тоа е женска форма од името Шакир. Нејзиното второ име, Изабел е од нејзината баба и значи „мојата божја куќа“ и тоа е шпанска верзија на името Елизабет. Нејзиното второ презиме Рипол има [[Каталонија|каталонско]] потекло. Голем дел од детството го има помината во родниот град Баранкила. Шакира е забележана по нејзиниот IQ кој изнесува 140.<ref> name=usaweekend/> </ref>