Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 138 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
|аматерски години =
|аматерски клубови =
|професионални години = 2000-2004<br /> 2005-2010<br /> 2011-
|професионални клубови = [[Банесто]]<br /> [[Рабобанк]]<br /> [[Геокс]]
|значајни победи = [[Податотека:Jersey gold.svg|20px]] Трка околу Шпанија (2005, 2007), 4 етапи<br />[[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] Трка околу Италија (2009), 2 етапи<br />Трка околу Франција, 1 етапа
: [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] Младинска калсификација (2003)
Трка околу Ваис Паско (2004)
|последна промена = [[718 јули]] [[20092011]]
}}
'''Денис Николаевич Меншов''' ([[руски]]: Денис Николаевич Меньшов) (роден на [[25 јануари]] [[1978]] во [[Орел]]) е [[Русија|руски]] велосипедист. Како професионалец се натпреварува од 2000 година. Според главната поделба во велсипедизмот, тој е познат како специјалист за брдски етапи. Во својата кариера има остварено неколку значајни победи, како што се двете победи на [[Вуелта Еспања|Трката околу Шпанија]] (во 2005 и 2007) и победата на [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]] во 2009. Најдобар пласман на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] (''Tour de France'') му е четвртото место во 2008.
 
Од 2000 до 2004, Менчшов настапуваше за шпанскиот клуб [[Банесто]], а од 2005 настапувадо 2011 настапуваше за холандскиот клуб [[Рабобанк]]. Во 2011 премина во новосоздадениот клуб [[Геокс]].
 
== Надворешни врски ==