Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Дзяніс Мяншоў)
: [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] Младинска калсификација (2003)
Трка околу Ваис Паско (2004)
|псоледнапоследна промена = [[7 јули]] [[2009]]
}}
'''Денис Николаевич Меншов''' ([[руски]]: Денис Николаевич Меньшов) (роден на [[25 јануари]] [[1978]] во [[Орел]]) е [[Русија|руски]] велосипедист. Како професионалец се натпреварува од 2000 година. Според главната поделба во велсипедизмот, тој е познат како специјалист за брдски етапи. Во својата кариера има остварено неколку значајни победи, како што се двете победи на [[Вуелта Еспања|Трката околу Шпанија]] (во 2005 и 2007) и победата на [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]] во 2009. Најдобар пласман на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] (''Tour de France'') му е четвртото место во 2008.