Разлика помеѓу преработките на „Анџелина Џоли“

Додадени 5.729 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: jv:Angelina Jolie)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за глумец
| name = Анџелина Џоли<br />Angelina Jolie
| image = Angelina-Jolie cropped.pngjpg
| imagesize =
| caption = Џоли на [[Светскиотпремиерата економскина форум]]''Salt'' во [[Давос]], Швајцарија, јануари 20052010.
| birthname = Анџелина Џоли Војт
| birthdate = {{роден на|4|јуни|1975}}
| birthplace = [[Лос Анџелес]], [[Калифорнија]], [[САД]]
| occupation = глумицаактерка
| yearsactive = 1982; 1993 – present
| spouse = [[Џони Ли Милер]] <small>(1996 – 1999)</small><br />{{nowrap|[[Били Боб Торнтон]] <small>(2000 – 2003)}}</small>
| domesticpartner = [[Бред Пит]] <small>(2005 – present)</small>
}}
 
'''Анџелина Џоли''' (родена како '''Анџелина Џоли Војт''' во [[Лос Анџелес]], [[Калифорнија]], [[САД]] на 4 јуни 1975) е [[САД|американска]] актерка. Има освоено една [[Филмска награда на академијата на САД|филмска награда на академијата на САД]], две ''Screen Actors Guild Awards'' и три [[Награди Златен глобус|награди Златен глобус]]. Според Форбс, е прогласена за најплаќана актерка во 2009 и 2011 година.<ref name="Forbes09">Pomerantz, Dorothy. [http://www.forbes.com/2009/06/30/top-earning-actresses-business-entertainment-hollywood.html "Hollywood's Top-Earning Actresses"]. ''Forbes''. July 1, 2009. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="Forbes11">Pomerantz, Dorothy. [http://blogs.forbes.com/dorothypomerantz/2011/07/05/hollywoods-highest-paid-actresses/ "Hollywood's Highest-Paid Actresses"]. ''Forbes''. July 5, 2011. July 7, 2011.</ref> Таа исто така еден од најголемите промотори на добротворни акции и амбасадор на [[УНХЦР|канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации]] ([[УНХЦР]]).
'''Анџелина Џоли''' (родена на [[4 јуни]] [[1975]] во [[Лос Анџелес]]) е [[САД|американска]] [[филм]]ска [[глумица]], поранешна манекенка и амбасадор на добрата волја на [[УНИЦЕФ]].
Таа е добитничка на три награди „Златен глобус“ и еден „Оскар“ и повеќе пати е прогласувана за најубава жена на светот.
 
Џоли за прв пат на големото платно се појавува уште како дете заедно со нејзиниот татко [[Џон Војт]] во ''Lookin' to Get Out'' (1982), но нејзината вистинска филмска кариера започнала една декада подоцна со најслабо-буџетната продукција ''Cyborg 2'' (1993). Нејзината прва главна улога во „поголем“ филм е во сајбер-трилерот ''Hackers'' (1995). Исто така таа глумела и во биографскиот телевизиски филм ''George Wallace'' (1997) и ''Gia'', а исто така добила и Филмска награда на академијата на САД за најдобра споредна актерка за улогата во драмата ''Girl, Interrupted'' (1999).
== Биографија ==
 
Џоли се здобива со голема слава после нејзиното портретирање на ликот на Лара Крофт познат од видео играта во филмот ''Lara Croft: Tomb Raider'' (2001) и се поставила како една од најплаќаните актерки во [[Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија|Холивуд]] со продолжението на Томб Рајдер ''The Cradle of Life'' (2003).<ref name="highest paid actresses">[http://www.thefreelibrary.com/Nicole+Kidman+Tops+The+Hollywood+Reporter%27s+Annual+Actress+Salary...-a0155216809 "Nicole Kidman Tops The Hollywood Reporter's Annual Actress Salary List"]. PR Newswire. November 30, 2006. Retrieved July 7, 2011.</ref> Таа ја потврдила нејзината репутација како главна акциска ѕсвезда во ''Mr. & Mrs. Smith'' (2005) и ''Wanted'' (2008), кои го одбележале нејзиниот не-анимиран комерцијален успех,<ref name="Angelina Jolie Movie Box Office Results">[http://www.boxofficemojo.com/people/chart/?view=Actor&id=angelinajolie.htm "Angelina Jolie Movie Box Office Results"]. Box Office Mojo. Retrieved July 7, 2011.</ref> а исто така добила и позитивни критики за нејзините улоги во драмите ''A Mighty Heart'' (2007) and ''Changeling'' (2008) кој и донел номинација за Најдобра актерка на Филмската награда на академијата на САД.
 
Анџелина Џоли се смета за една од најсекси и најубави жени во светот, титула која и помогнала да добие целосна номинација во медијата.<ref name="Sexiest Woman Alive">[http://www.wutheringjolie.com/nuke/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=450 "Sexiest Woman Alive"]. ''Esquire''. November 2004. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="FHM Sexiest">Soriano, César G. [http://www.usatoday.com/life/people/2005-03-23-fhm-sexiest-women_x.htm "Jolie sizzles atop 'FHM' sexiest list"]. ''USA Today''. March 23, 2005. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="Harper's most beautiful">Campbell-Johnston, Rachel. [http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article528553.ece "The most beautiful women?"]. ''The Sunday Times''. June 1, 2005. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="Most Beautiful">[http://www.people.com/people/article/0,,20034523_1187416,00.html "2006's Most Beautiful Star: Angelina Jolie"]. ''People''. April 26, 2006. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="Jolie named sexiest person ever">[http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6390647.stm "Jolie named 'sexiest person ever'"]. BBC News. February 24, 2007. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="Empire sexiest">[http://www.dancewithshadows.com/celebrity/sexiest-angelina-jolie.asp "Angelina Jolie 'Sexiest Movie Star Ever'"]. DanceWithShadows.com. December 11, 2007. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="People.com">Silverman, Stephen M. [http://www.people.com/people/article/0,,20271366,00.html "Angelina Jolie, Johnny Depp Most Beautiful Down Under"]. ''People''. April 9, 2009. Retrieved July 7, 2011.</ref><ref name="vanityfair.com">[http://www.vanityfair.com/online/daily/2009/04/angelina-jolie-is-the-most-beautiful-woman-in-the-world.html "Angelina Jolie Is the Most Beautiful Woman in the World"]. ''Vanity Fair''. April 13, 2009. Retrieved July 7, 2011.</ref> Разведена од актерите [[Џони Ли Милер]] и Били Боб Торнтон, таа живее со актерот [[Бред Пит]] со кого има три посвоени деца Медокс, Пекс и Захара и три биолошки деца, Шајло и близнаците Нокс и Вивиен.
 
== Биографија ==
== Ран живот ==
 
Во овој период станува многу актуелна во американската јавност и пошироко, со бурниот љубовен живот, првите тетоважи по телото по кои стана и препознатлива. Успехот на планот на глумата следи по улогата во телевизискиот филм за животот на Џорџ Валас, поради што беше номинирана за наградата [[„Еми“]] . По оваа почнува да се појавува во бројните ток-шоу програми на американските телевизиски станици, а се повеќе е присутна на насловните страници на најтиражните списанија. Во 1997 година режисерот [[Мајкл Кристофер]] ја ангажирал за главната улога во филмот [[„Џиа“]], биографски филм за една маникенка која трагично го уништува својот живот со дрогата.
Во 1998 година таа се приклучува на изворедната актерска екипа која ја сочинуваат [[Шон Конери]], [[Џина Ровландс]], [[Ентони Едвардс]], [[Џилијан Андерсон]], [[Рајан Филип]] и [[Медлин Стоув]] во [[„Игра на срцето„]] . За улогата во филмот [[„Девојка, прекината“]] таа добива [[„Оскар“]] за најдобра споредна женска улога. Во 2001 година го постигнува својот најголем успех со улогата во филмот [[„Лара Кроф:Том Рајдер“]], филм базиран на позната видеоигра. Во филмот во улога на таткото на [[Лара Кроф]] се појавува и нејзиниот вистински татко [[Џон Војт]]. Во периодот од 2003 до 2004 година ги снима филмовите [[„Лара Кроф Том Рајдер:Колевка на животот“]] , [[„Преку граница“]] , [[„Одземање животи„]] , [[„Небесниот капетан и светот на утрешницата“]] , [[„Александар“]] .
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Родени во 1975 година]]