Кариби: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
Replacing JPG map for PNG focused map
с (Кариби преместена како Карипски Острови преку пренасочување)
с (Replacing JPG map for PNG focused map)
'''Карибите''' ([[холандски јазик|холандски]]: ''Caraïben'', [[француски јазик|француски]]: ''Caraïbes'', [[шпански јазик|шпански]]: ''Caribe'') претставуваат [[регион]] на [[Америка]] кој се состои од [[Карипско Море|Карипското Море]], неговите [[остров]]и (повеќето од кои го обиколуваат морето), и околните брегови. Регионот се наоѓа југоисточно од [[Северна Америка]], источно од [[Централна Америка]], и на север и запад од [[Јужна Америка]].
 
[[Податотека:Central_americaCIA map of the Caribbean.jpgpng|мини|250px|Средна Америка и Карибите [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/central_america.pdf (детална pdf мапа)].]]
 
Сместена највеќе на [[Карипско Плато|Карипското Плато]], областа зафаќа повеќе од 7000 острови, островчиња, [[атол]]и и [[гребен]]и. '''''Западните Инди''''' се состојат од [[Антили]]те, поделени на поголеми [[Големи Антили]], кои го ограничуваат морето на север и [[Мали Антили|Малите Антили]] на југ и исток (вклучувајќи ги [[Заветрени Острови|Заветрените Острови]]) и [[Бахами]]те, кои се наоѓаат североисточно од морето. [[Бермуди]]те лежат многу посеверно, во [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]] и понекогаш се вклучуваат во Западните Инди. Геополитички, Западните Инди обично се сметаат за подрегион на Северна Америка и се организирани во 28 територии, вклучувајќи [[Суверенитет|суверените]] држави, прекуморските дестинации и [[Зависна област|зависните области]].
2

уредувања