Разлика помеѓу преработките на „Општини во Франција“

с
r2.7.2) (Бот Менува: eo:Komunumo (Francio); козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: als:Gemeinde (Frankreich))
с (r2.7.2) (Бот Менува: eo:Komunumo (Francio); козметички промени)
Општината во Франција може да биде милионски град како [[Париз]]; помал град од десет илјади жители, или пак мало [[село|селце]] со десет лица.
 
== Историја ==
Општините во Франција се појавуваат во [[1789]] г, во екот на [[Француската револуција]]. Со ликвидацијата на градскиот началник, револуционерите во Париз создаваат општина од граѓански и народен карактер, заменувајќи ги дотогашните со повелба од кралот или благородник. Овој пример го проследиле и многу други градови во земјата, па така, на [[14 декември]] [[1789]], Националното собрание донесува закон со кој општината добива официјален статус. Ова важело не само за градовите, туку за сите населени места, заклучно со селските околии. Револуционерите се инспирирале од идеите на [[Рене Декарт]] и философијата на [[Просветителство]]то, раскинувајќи ги сите врски со конзервативното минато.
 
 
[[INSEE-код]]ови: INSEE им дава бројчени назнаки на сите административни единици во земјата, а особен пример за ова се општините (овие броеви не се исти со [[поштенски број|поштенските броеви]]). Целосниот код има 8 бројки и три празни места, но постојат „позгодни“ кодови со 5 бројки, без празни места:
* Две бројки ([[Департмани во Франција|департман]]) и три бројки (општина) за местата во 96-те департмани во континенталан Франција.
* Три бројки (департман или заедница) и две бројки (општина) за прекуморските департмани, прекуморските заедници и прекуморските земји.
 
== Поврзано ==
 
{{Link FA|ceb}}
 
[[ku:Communes]]
 
[[als:Gemeinde (Frankreich)]]
[[en:Communes of France]]
[[es:Comuna francesa]]
[[eo:Komunumoj deKomunumo (Francio)]]
[[fr:Commune (France)]]
[[gl:Comuna francesa]]
[[pam:Commune king France]]
[[ka:საფრანგეთის კომუნები]]
[[ku:Communes]]
[[lt:Komuna]]
[[mg:Kaominina any Frantsa]]