Разлика помеѓу преработките на „Колумбија (Јужна Каролина)“

с
r2.7.2) (Бот Додава: bi:Columbia, Saut Carolina; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Колумбија (град))
с (r2.7.2) (Бот Додава: bi:Columbia, Saut Carolina; козметички промени)
'''Колумбија''' ({{lang-en|Columbia}}) е главен град на американската сојузна држава [[Јужна Каролина]]. Според пописот извршен во 2010 во градот живееле 129,272 жители.
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Columbia, South Carolina}}
* [http://www.columbiasc.net Званична страница града]
[[zh-min-nan:Columbia, South Carolina]]
[[be:Горад Калумбія]]
[[bi:Columbia, Saut Carolina]]
[[bg:Колумбия (Южна Каролина)]]
[[ca:Columbia]]
[[ht:Columbia, Kawolin disid]]
[[ku:Columbia, South Carolina]]
[[mrj:Колумби (Кечӹвӓлвел Каролина)]]
[[lv:Kolumbija (Dienvidkarolīna)]]
[[lt:Kolumbija (Pietų Karolina)]]
[[nn:Columbia i Sør-Carolina]]
[[oc:Columbia (Carolina del Sud)]]
[[mrj:Колумби (Кечӹвӓлвел Каролина)]]
[[pl:Columbia (Karolina Południowa)]]
[[pt:Colúmbia (Carolina do Sul)]]