Разлика помеѓу преработките на „Узбечка азбука“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.2) (Бот Менува: uz:Oʻzbek yozuvi; козметички промени
с (r2.7.2) (Бот Менува: uz:Oʻzbek yozuvi; козметички промени)
'''Узбечката азбука''' е официјалното писмо кое се користи за запишување на [[узбечки јазик|узбечкиот јазик]]. Првично, до 1928 година, јазикот се пишувал со [[арапско писмо]]. Во периодот од 1928 до 1940 година арапското писмо било заменето со [[латиница]] и овој процес се одвивал кај сите [[турски јазици]].<ref>{{cite book |title=Language Planning and National Development: The Uzbek |last=Fierman |first=William |authorlink= |coauthors= |year=1991 |publisher=Walter de Gruyter |location= |isbn=3110124548 |pages=75 }}</ref> Во 1940 година узбечката латиница била заменета со [[кирилица]] која се користела сè до 1990. Кога [[Узбекистан]] станал независен официјално латиницата повторно се вовела како официјално писмо во Узбекистан, но сè уште кирилицата се користи во државата.
 
== Азбука ==
{| style="text-align:center;" summary=
|-
|}
 
== Примери ==
'''Прв член од Декларацијата за човекови права'''
{|
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
* [[Узбечки јазик]]
* [[Узбеци]]
[[en:Uzbek language#Writing systems]]
[[kk:Өзбек әліпбиі]]
[[uz:Oʻzbek Lotin Yozuviyozuvi]]
[[ru:Узбекская письменность]]