GSM: Разлика помеѓу преработките

Додаден 391 бајт ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: GSM или Global System for Mobile)
 
Нема опис на уредувањето
GSM или Global System for Mobile користи 900 MHz подоцна е воведен 1800 MHz за Европа, Австралија, Азија и Африка. Америка користи 850 и 1900 MHz
GSM или Global System for Mobile
Снагата која ја зрачи телефонот е 2W на 900MHz и 1W на 1800 и 1900 MHz со домет до 35km
Нај нов стандард е GSM 400 и 450 MHz со домет до 120km
49

уредувања