Разлика помеѓу преработките на „Лугано (езеро)“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox lake |lake_name = Луанско Езеро <br>Lago di Lugano |image_lake = LagoDiLugano.jpg |caption_lake = |image_bathymetry = |caption_b...)
 
|sections = Западен басен, Јужен басен, Понте Треса
}}
'''Луганското Езеро''' ({{lang-en|Lago di Lugano, Ceresio}}) е едно од езерата во северна [[Италија]]. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон [[Тичино]] и италјанската регија [[Ломбардија]]. Името го добило според швајцарскиот град [[Лугано]]. Езерото Лугано има површина од 48,7 км², од кои 18 км² припаѓаат на Италија а 30,7 км² на [[Швајцарија]]. Надморската висина на езерото изнесува 271 метар. Реката Треза истекува во езерото [[МаџореЕзеро (езеро)Маџоре|Маџоре]].
 
{{Commonscat|Lake Lugano}}