Разлика помеѓу преработките на „Дискографија на Ријана“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
Дискографијата на [[Барбадос|барбадоската]] пејачка [[Ријана]] се состои од пет [[студиски албум]]и, еден видео албум, три компилации, триесет и четири [[Сингл (музика)|синглови]] (вклучувајќи и еден промо[[Промоционална снимка|промоционален сингл]], седум како придружувачки артист и три добротворни синглови) и дваесет и пет [[Музичко видео|музички видеа]]. Ријана за прв пат се појавила на музичките топ листи во 2005 година со нејзиниот деби сингл „[[Pon de Replay]]“, веднаш откако потпишала договор со [[Def Jam Recordings]]. Нејзиниот деби албум ''[[Music of the Sun]]'' вклучува песни со различни карибски реге ритми и денс битови, придружени од урбан [[Поп-музика|поп]] синтисајзерски звуци.<ref>{{cite web | url = {{Allmusic|class=album|id=r783863|pure_url=yes}} |title=Music of the Sun > Overview |accessdate=February 15, 2009|last=Birchmeier |first=Jason |publisher=[[Allmusic]]. [[Rovi Corporation]]}}</ref> Вториот сингл од албумот е „[[If It's Lovin' that You Want]]“. Следната година, Ријана го издава и нејзиниот втор студиски албум, „''[[A Girl Like Me]]''“, кој е составен по-урбан-поп звуци, за разлика од тропското звучење на нејзиниот прв студиски албум.<ref>{{cite web | url = {{Allmusic|class=album|id=r828728|pure_url=yes}} |title=A Girl Like Me > Overview |accessdate=February 15, 2009 |last=Jeffries |first=David |publisher=[[Allmusic]]. [[Rovi Corporation]]}}</ref> Четири песни од ''A Girl Like Me'' беа издадени како синглови: број еден хитовите „[[SOS]]“ и „[[Unfaithful]]“, како и „[[Break It Off]]“ и „[[We Ride]]“. Придружувачкото музичко видео за „Unfaithful“ е режирано од страна на [[Ентони Мендлер]] и е првото од многуте музички видеа на кои работеле Мендлер и Ријана.
 
Во 2007 Риjана, пред да го издаде нејзиниот трет студиски албум ''[[Good Girl Gone Bad]]'' соработува со Џеј-Статус и Шонтел на песната „Roll It“. Во третиот албум се забележуваат урбаните поп звуци, но и европскиот денс-поп звук.<ref name="GGGB">{{cite web | url = {{Allmusic|class=album|id=r1059455|pure_url=yes}} |title=Good Girl Gone Bad > Overview |accessdate=February 15, 2009 |last=Kellman |first=Andy |publisher[[Allmusic]]. [[Rovi Corporation]]}}</ref> Албумот ги вклучува сингловите: „[[Umbrella]]“, „[[Shut Up and Drive]]“, „[[Don't Stop the Music]]“ и „[[Hate That I Love You]]“. Ре-издадената верзија на албумот насловена како ''[[Good Girl Gone Bad|Good Girl Gone Bad: Reloaded]]'' вклучува уште три синглови - „[[Take a Bow]]“, „[[Disturbia]]“ и „[[Rehab]]“. Помеѓу 2008 и 2009, Ријана е гостин на синглови со [[Maroon 5]], T.I., [[Џеј-Зи]] и [[Канји Вест]]. Исто така дел е и од добротворната песна „Just Stand Up!“.