Затвор: Разлика помеѓу преработките

Додаден 281 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Турма)
Нема опис на уредувањето
 
'''Затвор''' е државна институција чија главна задача е притворање на луѓе со криминални дела, нивно казнување и поправање ако е можно. Затворот може да се сретне во три форми и тоа: ''машки затвор, женски затвор и казнено поправна институција за малолетни лица''. Капацитетите на затворите и условите на истите зависат од држава во држава. Затворените лица најчесто се затворени во ќелии но постјат и посебни простории за поголемо казнување наречени самици.
Vo makedonija postojat Domovi kazneno popravni, a toa se Idrizivo i Stip, a Zatvori se Tetovo, Skopje ,Struga, Gevgelija, Kumanovo(koj ne vo funkcija) Bitola, Prilep i Ohrid. Od zavisnost na kaznata i krivicnoto delo se klasifikuvat kade ke izdrzuvaat osudenite kazna zatvor .....
 
{{никулец}}
 
Анонимен корисник