Канарски Острови: Разлика помеѓу преработките

Додадени 218 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Канарските острови имаат статус на автономна област на Шпанија. На островите живеат околу 2 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: Санта Круз де Тенерифе и Лас Палмас де Гран Канариа. Канарските острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн. На островот на [[Тенерифе]] е планината [[Тейде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
{{Африка}}
Анонимен корисник