Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

Додадени 5 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
| [[Официјален јазик]] || [[Шпански јазик|Шпански]]
|-----
| Главен град || Лас[[Санта ПалмасКруз де ГранТенерифе]] Канариа <br /> СантаЛас КрузПалмас де ТенерифеГран Канариа
|-----
|}
'''Канарските острови''' (шпан. ''Islas Canarias'') {{coor d|28.03|N|15.35|W}} претставуваат афринански [[архипелаг]] во [[Атлантскиот океан]] под управа на [[Шпанија]]. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100км од Африканскиот брег.
 
Канарските острови имаат статус на автономна област на Шпанија. На островите живеат околу 2 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: ЛасСанта ПалмасКруз де Гран КанариаТенерифе и СантаЛас КрузПалмас де ТенерифеГран Канариа. Канарските острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: смокви, лимони, портокали, кајсии, праски, шеќерна трска, итн.
Анонимен корисник