Разлика помеѓу преработките на „Алматинска област“

Додадени 906 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Almaty Province)
 
'''Aлмати''' ({{lang-kz|'''Алматы облысы''', ''Almatı oblısı'' , ''الماتى''}} {{lang-ru|'''Алматинская область '''}}) е [[Покраини на Казахстан|покраина]] во [[Казахстан]]. Главен град на оваа покраина е Талдикорган, со популација од 118,400 жители. Провинцијата севкупно има 1,603,700 жители.
 
==Окрузи==
Во покраината Алмати има 16 окрузи:
 
* [[Аксу (округ во Алмати)|Аксу]]
* [[Алакол (округ)|Алакол]]
* [[Балхаш (округ)|Балхаш]]
* [[Енбекшиказах (округ)|Енбекшиказах]]
* [[Ескелди (округ)|Ескелди]]
* [[Иле (округ во Алмати)|Иле]]
* [[Карасај (округ)|Карасај]]
* [[Каратал (округ)|Каратал]]
* [[Кербулак (округ)|Кербулак]]
* [[Коксу (округ)|Коксу]]
* [[Панфилов (округ во Алмати)|Панфилов]]
* [[Раимбек (округ)|Раимбек]]
* [[Саркант (округ)|Саркант]]
* [[Талгар (округ)|Талгар]]
* [[Ујгур (округ)|Ујгур]]
* [[Жамбил (округ во Алмати)|Жамбил]]
 
==Наводи==