Разлика помеѓу преработките на „Области во Казахстан“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Области Казахстана)
'''Казахстан''' е поделен на 14 покраини и тоа:
 
[[File:640px-Kazakhstan provinces.png|thumb|left|350px|Покрианите на Казахстан]]
 
{{-}}
| <font color=#55797B> 14|| ||[[Мангистау (покраина)|Мангистау]]||[[Актау]]|| 118&nbsp;600 km²||
|}
 
{{Commonscat|Provinces of Kazakhstan}}