Лужичка азбука: Разлика помеѓу преработките

Додаден 171 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Лужичката азбука, или лужичкосрпска, горнолужичка или долнолужичка азбука, е латинич...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Лужичката азбука''', или '''лужичкосрпска, горнолужичка или долнолужичка азбука''', е [[Латиница|латинична азбука]] која се користи за запишување на [[Горнолужички јазик|горнолужичкиот]] и [[Долнолужички јазик|долнолужичкиот јазик]]. Азбуката има два вида, со многу мали разлики, од кои едната верзија се користи за горнолужичкиот, а другата за долнолужичкиот јазик. Азбуката е слична со [[Чешка азбука|чешката]] и [[Полска азбука|полската азбука]]
 
== Азбука ==