Таџичка азбука: Разлика помеѓу преработките

Додадени 113 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: [[Image:Tajik arms pg33.jpg|thumb|right|280px|Грбот на Таџичка ССР со името на државата на кирилица, латин...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Image:Tajik arms pg33.jpg|thumb|right|280px|Грбот на Таџичка ССР со името на државата на кирилица, латиница и персиско-арапско писмо.]]
 
'''Таџичка азбука''' е термин кој ги опфаќа сите писма со кои се запишувал [[таџички јазик|таџичкиот јазик]]. Првично, поради влијанието на Исламот[[Ислам]]от, јазикот се запишувал со [[персиско-арапско писмо]], кое подоцна за краток период било заменето со [[латиница]]. Латиница пак во времето на [[СССР]] била заменета со [[кирилица]], која и денес е доминантно и официјално писмо за запишување на јазикот. Покрај овие три, [[јудејско-таџички дијалект|јудејско-таџичкиот дијалект]] користел [[хебрејско писмо]], но и овој дијалект денес сè повеќе користи кирилица.
 
==Азбуки==