Ричард Кромвел: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Биографија ==
Служел во парламентарната армија и бил член на Парламентарниот и Државниот совет. По смртта на неговиот татко бил назначен за лорд-заштитник, но набрзо бил соочен со големи тешкотии и бил присилен да абдицира. Откако му се насобрале големи долгови, пребегнал во [[Париз]] во [[1660]] година за да одбегне кредиториите, во [[1680]] година се вратил и живеел во изолација и осаменост. <ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 5, стр. 93 </ref>
{{Англиски монарси}}
 
{{Англија-политичар-никулец}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Англиски монарси}}
[[Категорија:Лордови-заштитници]]
[[Категорија:Родени во 1626 година]]