Разлика помеѓу преработките на „Надморска височина“

с
нема опис на уредувањето
с
ТерминотПоимот '''Надморсканадморска височина''' се однесува на височината измерена над земјата односно алтитуда и односот на просечната височина на [[море]]то.
 
Кога се опишуваат географски објекти, како што се [[планини|планина]], топографски карти, висини кои се означени со [[изохипси|изохипса]], тие се опишуваат преку метричката мерка - [[метар]].
[[cs:Nadmořská výška]]
[[de:Höhe über dem Meeresspiegel]]
[[en:Above mean sea level]]
[[hr:Nadmorska visina]]
[[it:Metri sul livello del mare]]