Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 34 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Language
|name=Киргиски јазик
|iso1=ky|iso2=kir|iso3=kir}}
 
'''Киргискиот јазик''' (''кыргыз тили'', {{lang|ar|قىرعىز تىلى}}, ''kyrgyz tili'') е [[Турски јазици|турски јазик]] кој е официјален јазик во [[Република Киргистан]], покрај [[руски]]от. Генетички, киргискиот јазик е сроден со [[алтајските јазици]], но сепак киргискиот јазик е сроден и разбирлив со околните турски јазици.
 
Киргискиот јазик го зборуваат околу 4 милиони луѓе во Киргистан, но и во околните [[Кина]], [[Авганистан]], [[Казахстан]], [[Таџикистан]], како и во киргиската дијаспора во [[Турција]], [[Узбекистан]], [[Пакистан]] и [[Русија]]. Првично, киргискиот јазик се пишувал со [[Униформирана турска азбука|униформираната турска азбука]]<ref>Kyzlasov I.L. ''"Runiform scripts of Eurasian steppes"'', Eastern Literature, Moscow, 1994, pp.80 on, ISBN 5-02-017741-5, with further bibliography</ref>, која постепено била заменета со модифицираното [[персиско-арапско писмо]]. Персиско-арапското писмо се користело до средината на [[20 век]], кога за еден доста краток период се вовела [[латиница]]та, но таа била заменета со [[кирилица]]та за време на [[СССР]]. Денес, кирилицата останала доминантно писмо за запишување на јазикот. Кога Киргистан станал независен во државата имало движење за замена на кирилицата со латиница, но тоа до денес не се остварило.